| 
 
 
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0

Tytuł :ZYMBOSKO BABSKO RZECZPOSPOLITO

W 2002r stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej w Zębowie objęła pani mgr Ewa Ratajczak. Od tego czasu bardzo prężnie zaczęła działać Rada Rodziców, w krótkim czasie były widoczne efekty tej pracy. Bardzo często spotykał się zarząd Rady Rodziców w składzie Maria Musiał Marzanna Puchała , Wiesława Fornalik-Lisek, Justyna Halasz, Dorota Groby i w pewnym momencie stwierdziłyśmy że chciałybyśmy coś pożytecznego również zrobić dla wsi i jej mieszkańców. Początkowo chciałyśmy założyć typowe Koło Gospodyń Wiejskich jakie działają w innych miejscowościach ,ale dowiedziałyśmy się że rejestrując się w sądzie jako stowarzyszenie będziemy mogły składać wnioski do różnych instytucji aby zdobyć pieniądze na nasze działania. Pierwsze zebranie ,na które zaprosiłyśmy mieszkanki Zębowa odbyło się 5 lutego 2007r i przyszły na nie 42 panie. Wszystkim obecnym bardzo podobał się pomysł z założeniem stowarzyszenia i bardzo chętnie panie wpisały się na listę członkiń. Na pierwszym spotkaniu wybrałyśmy nazwę dla naszej organizacji, która brzmi Stowarzyszenie „Aktywna Wieś” w Zębowie ,wybrałyśmy kilka pań ,które pracowały nad statutem ,w którym to zwarte są m.in. cele i sposoby działania oraz regulamin naszego stowarzyszenia. Na drugim spotkaniu został wybrany zarząd. W skład zarządu weszły następujące osoby: ja czyli Wiesława Fornalik-Lisek zostałam wybrana na przewodniczącą moją zastępczynią została Marzanna Puchała, sekretarzem Natalia Nowak, skarbnikiem Renata Wachowiak a kronikarzem Justyna Halasz.

Po zebraniu niezbędnej dokumentacji udałyśmy się do Poznania do sądu aby zarejestrować nasze stowarzyszenie. Dosyć długo czekałyśmy na nasz numer KRS ,ponieważ wpis do Krajowego Rejestru Sądowego dokonano dopiero 29 czerwca 2007r .Potem kolejno wnioskowałyśmy o regon i nip ,na samym końcu założyłyśmy konto w banku. Obecnie stowarzyszenie liczy 51 członkiń i ciągle dołączają do naszego grona następne. Oto lista członkiń:

Andrzejewska Zofia, Błoch Małgorzata, Bogaczyk Iwona, Brych Maria, Czapczyk Zofia, Dachtera Janina, Fornalik-Lisek Wiesława. Górna Krystyna, Groby Dorota, Halasz Justyna, Hauffa Małgorzata, Janas Anna, Jarnut Anna, Jenek Urszula , Kaczmarek Małgorzata, Kasprzak Barbara, Kawała Marlena ,Klemka Małgorzata, Klemka Teresa ,Kluj Teresa, Kolanko Krystyna, Konieczna Renata, Kopacka Elżbieta, Kruk Grażyna ,Kucz Danuta, Kudełka Eugenia, Kulus Waleria, Kwiatkowska Dorota, Lisek Ewa, Lisek Maria, Lisek Teresa, Łodyga Krystyna, Macherowska Maria, Michalak Anna, Musiał Maria ,Nowak Ewa, Nowak Hanna, Nowak Monika, Nowak Natalia, Pluskota Dorota, Puchała Marzanna, Ratajczak Ewa, Stoińska Lucyna, Szymańska Wiesława, Szymoniak Sławomira, Trawińska Renata, Trzebińska Małgorzata, Trzebińska Marzena, Wachowiak Renata, Wilczek Michalina,Woźniczka Wioletta.


Tutaj chciałabym podkreślić, że do naszego stowarzyszenia należą panie nie tylko z Zębowa .jest również pani z Lwówka, Linia i Komorowa. Członkinie są w różnym wieku, najmłodsza ma 28lat a najstarsza ponad 60 lat. Mimo tak dużej różnicy wieku panie bardzo dobrze dogadują się i wspólnie pracują na rzecz Stowarzyszenia. To że w naszym gronie nie ma żadnego mężczyzny wcale nie znaczy że ich nie przyjmujemy, lecz oni nie chcą się zapisać. Do najważniejszych celów Stowarzyszenia „Aktywna Wieś „ należą:

-aktywizowanie i integrowanie środowiska lokalnego.

-działanie na rzecz edukacji wsi.

-organizowanie czasu wolnego dla dzieci i młodzieży.

-organizowanie spotkań, imprez kulturalnych i turystycznych, festynów i zabaw.

-działalność na rzecz upowszechniania aktywnego wypoczynku mieszkańców. Upowszechnianie kultury fizycznej i sportu społeczeństwa.

-wspieranie rozwoju kulturalnego i oświatowego.

-promowanie wsi i jej mieszkańców. Pielęgnowanie dorobku kulturowego, rozwój i zachowanie tradycji.

-inicjowanie i wspieranie działań na rzecz profilaktyki i rozwiązywania problemów społecznych.

-promocja obszaru i instytucji oraz przedsiębiorstw działających lokalnie. Inicjowanie, opracowywanie i promocja własnych projektów rozwoju wsi.

-pozyskiwanie środków na działalność z dostępnych funduszy pomocowych.

-aktywna walka z bezrobociem.

-działanie na rzecz czystości wsi i ochrony środowiska.

-współpraca z innymi stowarzyszeniami, organizacjami i instytucjami, z którymi taka współpraca jest potrzebna w celu realizowania zadań statutowych.

-szerzenie oświaty, organizacja kursów, szkoleń, aktywizacja ludności wiejskiej, wspieranie działań społeczno-zawodowych kobiet, propagowanie wiedzy dotyczącej wszystkich istotnych aspektów życia społecznego i gospodarczego.

-ochrona interesów społeczności lokalnej.


Od samego początku istnienia stowarzyszenia wzięłyśmy się ostro do pracy. 8 marca 2007r zorganizowałyśmy sobie wspólne przyjęcie na którym gościł proboszcz parafii Zębowo. 3 maja zorganizowałyśmy zabawę z której dochód wysokości 1100 zł przekazałyśmy Szkole Podstawowej w Zębowie, a tym samym wsparłyśmy zakup sprzętu nagłaśniającego dla szkoły. W lipcu jeden dzień spędziłyśmy w Kołobrzegu korzystając z uroków Polskiego morza. Dla niektórych uczestników było to pierwsze spotkanie z morzem. We wrześniu byłyśmy w kinie w Poznaniu na komedii pod tytułem „U Pana Boga w ogródku” w tym dniu również zwiedziłyśmy Poznańską Palmiarnię. Zabawa majowa oraz wyjazd do Poznania był w części dotowany przez Urząd Miasta i Gminy Lwówek. Dużym przedsięwzięciem było zorganizowanie przez nas kursu komputerowego w którym uczestniczyło 12 pań. Środki w wysokości 9.460 zł na realizację tego zadania pochodziły z Fundacji na Rzecz Rozwoju Wsi „Polska Wieś 2000” im. Macieja Rataja z Warszawy.
Przez cały rok wspierałyśmy działania sołectwa (Sołtysem Zębowa jest pani Maria Musiał która jest również członkiem stowarzyszenia) poprzez uczestnictwo w Dożynkach Powiatowych, robiłyśmy również kotyliony na dożynki oraz pomagałyśmy przy zorganizowaniu zabawy dożynkowej dla mieszkańców Zębowa.

Przez cały rok uczestniczyłyśmy w spotkaniach partnerstwa lokalnego działającego na rzecz Ziemi Lwóweckiej – w ramach tej działalności dwie osoby z stowarzyszenia były na trzydniowym szkoleniu w Finlandii, siedem osób uczestniczyło w wypoczynku letnim w Ustce (oczywiście były to wyjazdy darmowe). Obecnie ma Sali Wiejskiej odbywają się zajęcia plastyczne dla dzieci. Mamy już plany związane z naszą działalnością na rok 2008.Na realizacje swoich planów pozyskałyśmy już dotacje w wysokości 4750 zł .Dotacje te pochodzą z UMiG Lwówek i Starostwa z Nowego Tomyśla. Obecnie 15 osób co tydzień spotyka się na kursie szydełkowania .Uczymy się robić ozdoby wielkanocne na szydełku. Czworo dzieci korzysta z rehabilitacji w gabinecie rehabilitacyjnym w Lwówku. Z okazji Dnia Kobiet wyjeżdżamy do teatru do Poznania na komedię „Portugalia” Pod koniec kwietnia 25 osobowa grupa młodzieży pojedzie na trzydniowy biwak do Łężeczek koło Chrzypska Wielkiego.w lipcu zamierzamy wyjechać nad morze a z okazji Dnia Dziecka zamierzamy zorganizować naszym dzieciakom zabawę. Panie bardzo chętnie angażują się w pracy stowarzyszenia ,oczywiście każda na miarę swoich możliwości. Ciągle dopisują się kolejne panie i mam nadzieje że nie zabraknie nam pomysłów i sił na dalsza pracę.

 

Życie naszej wioski zostało humorystycznie przedstawione w utworze ,którego autorką jest pani Janina Dachtera. Utwór ten został wykorzystany podczas dożynek powiatowych w Lwówku w 2007 r przez panie biorące udział w przedstawieniu scenki z życia wioski.

O tym, że Zymbowo jest wioska gospodarno, pracowito wie gmina cało, dlatego nie po pańsku, tylko po naszymu Zymbosku byde dziś du wos godała.

Opowiem wum jak sie baby do władzy dorwały

i cały porządek wiejski do góry girami powywalały

Buło to tak :

jak się na wiosne miało

pore bystrych dziewuch sie zebrało

i Koło Aktywnych Babów zawiązało

troche zebrań se zrobiły

a du nich nastympne dołączyły.

Po tym sołtysa tyż babe my se wybrali

babe za radnom do gminy my wysłali

w szkole tyż rządzi kobita

i tak powstała Zymbosko Babsko Rzeczpospolito

Żeby nos po całym województwie nie obgadywali

to troche władzy my chłopom dali

Młodygo chłopoka Rafała ze Lwówka my se zaadoptowali

Dobry chłopok buł-robotny, pojętny, ogłady u nos nabroł,

dobrze my go wychowali ,

to jak tero wybory zorganizowali ,

to my go za burmistrza wybrali.

A żeby mu smutno nie buło,

to do powiatu takiego bystrego Rumka od nos my wetkali

I jestymy pewne, że jak tak dalej robić bydzimy

to se ze dwa metry chodnika załatwimy.

A co na to działanie i godajum

Jak tak se chłopy piwko pociągajom

to słychać :”my nie wierzymy w cuda naszym babom sie nie uda”

Mój stary tak jak i cało reszta bardzo się pośmiwoł

i tak godoł:” a ty rybeńko do matek różańcowych sie nie zapisujesz

chyba się tam nie kwalifikujesz”.

Pomyślałam, jo ci jeszcze pokoże ,nie żebym coś przeciw różańcom miała

szybko żym na zebranie poleciała

i tyż żym się aktywno baba stała

Bułam pewno, że to takie KGW jak kiedyś bydzie

a wicie jak się kiedyś na babe z KGW godało :

buła to baba co :śpiwo, tańczy recytuje daje buzi i gotuje


Myślałam że bydzimy śpiewać :

„szła dzieweczka do laseczka...............”

a wicie co my tero śpiwomy

„niech żyje wolność, wolność i swoboda.....................”

Sami widzicie jako w Zymbowie nastała moda.

A jeszcz musze się pochwolić że my się z takimi jednymi z Władysławowa

poznały i uni nas pouczają,do jakich drzwi zapukać trzeba ,żeby troche kasy na wieś spadło niczym manny z nieba.

Bo ci co na urzynkach często się zapominają

i kasę za głęboko przed nami chowają.

Oj działają te baby ostro działają,

swoje święto chucznie obchodziły

dzieciokom zabawę zorganizowały

i dużo kasy przy tym uciułały

Po Europie się rozjeżdżają:

ostatnio dwie w Finlandii na szkoleniu wylądowały

gdyby nie dziecioki to wracać nie chciały.

Wybrały my się nad morze .

Dwa dni my zabalować chciały

ale już w tym samym dniu my wracać musiały

Bo już za Pniewami

zaczoł sie ruch z komórami

Jedyn chłop esemesa wysłoł-„córka z przyjacielem dum opuściuła”

drugi-„ krowa się nieszczęśliwie wycieluła”

trzeci-„maciora z chęciom oproszenia się nosi

i usilnie o powrót żon i matek na gospodarke się prosi.

Więc ostro my sie na plaży porozkładały

cycki my se poopalały

i na łono rodziny o północy my zlondowały.

Kiedyś to u nos na wsi grzeczne dziewczynki buły

dumów pilnowały, o chłopów dbały,

całej rodzinie szkarpyt narobiły,

a ile wołny nakrynciuły,

o lokach i modnych lumpach wcale nie myślały,

tylko moherowe bereciki i fartuchy ubirały.

A przez długie zimowe wieczory sumiennie pióra skubały

i całej wsi przy tym dupy rumbały.

Downi każdo izba porodowo w szwach pynkała

a partia tysiąclatki dlo dziecioków budować musiła.

Wyże demograficzne co chwile się pojawiały

i całą gospodarkę mieszkaniową rozwolały

A tero zapytejcie się czy któroś z nich chłopu szkarpyty ceruje

–„akurat”-ponoć śmierdzą ,jak dziura to sru do kosza i nie zaceruje

a w zamian za to kawusię i buźkę serwuje

i szczebioce kochanie na rynku za pięć złoty dziesięć por dawajom

a mi te głupie nity o paznokcie sie zachoczajom

Całe dnie zaczytowujom się harlekinami

nie wspomne już o tych serialach z miłosnymi historiami

a na dodatek zapoznały się z laptopami

tipsy se pozakładały klawiatury niemiłosiernie katują

i całymi nocami po Internecie serwują.

A z obowiązków małżeńskich wcale się nie wywiązują .

Makijaże i fryzury bez żadnych uroczystości sobie fundują

a gospodarek wcale nie pilnują .

A niektóre z nich tak się zapyndziuły

że tą :super babe „z TVN-u do chat zamówiły,

nie żeby im dziecioki niańczyła

-tylko chłopów w małżeństwie kultury uczuła

Świat nie widzioł –co une wyprowiajom

chyba już żodnygo umiaru nie majom.

Więc teroz sami ludzie widzicie lepiej nie zadzirać z babami z Zymbowa

bo to zajadłe,pyskate,niech Pan Bóg uchowa

i kozały mi powiedzieć że jak sie tak rychtyk wścieknimy

to gmine z Lwówka do Zymbowa przenieśymy.

    kontakt  drukuj 
licznik: 2587091
serwis zarządzany przez e-CMS   e-line © 2004
Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn Samorządowy