W poniedziałek 1 kwietnia w Sali Sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu odbyła się konferencja podsumowująca wdrażanie Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w województwie wielkopolskim. Gmina Lwówek okazała się jednym z 8 wielkopolskich samorządów, które w ramach realizacji działań współfinansowanych z budżetu UE pozyskały i wykorzystały najwięcej środków.
Wyróżnienia wręczał wicemarszałek Krzysztof Grabowski wraz z dyrektorem generalnym Departamentu Wspólnej Polityki Rolnej w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Łukaszem Tomczakiem oraz dyrektor departamentu PROW Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu Izabelą Mroczek. Obok Lwówka otrzymały je powiat czarnkowsko-trzcianecki, gminy Czempiń, Przygodzice, Wolsztyn, Grodziec, Wągrowiec i Ceków-Kolonia. Jak uzasadnił wicemarszałek, samorządy te w ramach realizacji różnych zadań i działań współfinansowanych z budżetu UE pozyskały i wykorzystały najwięcej środków, mające realny wpływ na rozwój „małych ojczyzn”, a inwestycje w znaczący sposób poprawiły jakość i warunki życia mieszkańców wielu miejscowości.
Konferencja, w której uczestniczyło ponad 160 wójtów, burmistrzów, starostów oraz samorządowców z całego regionu, była okazją do zaprezentowania i omówienia wszystkich działań, na które przeznaczono wsparcie finansowe w minionej perspektywie budżetu unijnego. Doświadczenia z perspektywy całego kraju omówili reprezentujący Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi dyrektor Łukasz Tomczak oraz zastępca dyrektora Departamentu Działań Delegowanych ARiMR Jolanta Perkowska, natomiast podsumowania na poziomie regionalnym dokonała dyrektor Departamentu PROW UMWW Izabela Mroczek. |
Podczas konferencji wskazano, że w kończącej się perspektywie finansowej Samorząd Województwa Wielkopolskiego zawarł z beneficjentami PROW 2014-2020 ponad 3270 umów i zakontraktował pomoc ze środków Unii Europejskiej w wysokości ponad 240 milionów euro. Ponad dwie trzecie tej kwoty przeznaczone zostało na wsparcie podstawowych usług i odnowy wsi na obszarach wiejskich, z którego korzystały samorządy lokalne. Wśród najważniejszych efektów jest 400 km wybudowanych lub przebudowanych odcinków dróg lokalnych, ponad 500 km wybudowanych lub zmodernizowanych odcinków sieci wodociągowych i kanalizacji, 69 inwestycji w obiekty pełniące funkcje kulturalne i kształtowanie przestrzeni publicznej, 16 zabytków ocalonych przed zniszczeniem oraz 14 nowych lub zmodernizowanych targowisk. Z możliwości wsparcia finansowego w ramach PROW 2014-2020 skorzystało 205 gmin i 21 powiatów województwa wielkopolskiego.